• bilgi@fizyomaster.com
  • 0 222 606 06 90
  • Pzt. - Cuma: 09:00 - 18:00

Hizmetler

Yürüyüş ve Ayak Analizi

Vücudumuzu bir binaya benzetecek olursak ayaklarımız da bu binanın temellerini oluşturur. Onlarca yıl boyunca tüm vücut ağırlığımızı taşıyan, yürüyüş esnasında darbelere ve yüklere ilk maruz kalan uzuvlarımızdandır. En çok önemsenmesi gereken ancak çoğu zaman en çok ihmal edilen yapılardandır.

 

Ayak tabanımızda bazı çukurluklar bulunur. Bu ayağın biyomekanik yapısını oluşturur ve vücudun yük dağılımının eşit bir şekilde dağıtılmasını, kas ve eklem yapısının bozulmamasını sağlar. Bunun bozulması halinde bir çok ortopedik problem ortaya çıkar ve kas - iskelet sisteminde biyomekanik bozulmalar yaşanır. “Domino taşı etkisi” dediğimiz bir sistemle boyun, çene hatta baş ağrısına dahi sebep olabilir. 2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre sürekli topuklu ayakkabı giyen kadınlarda baş ağrısı görülme sıklığı artmaktadır. Bunun sebebi ise, vücudumuzda fasya dediğimiz kaslarımızın üzerini saran zarımsı bir yapı bulunmaktadır. Vücudumuzda yüzlerce kas bulunmasına rağmen birkaç fasya dokusuyla bu kaslar birbirine bağlanır ve bütünlük sağlar. Ayak tabanımızda parmak uçlarından başlayan bu fasyalardan bir tanesi ayak, alt bacak, uyluk, kalça, bel, sırt, boyun, ense ve başın üstünden alın bölgesinin altında kaş seviyesinde sonlanır. Bundan dolayı sürekli topuklu ayakkabı kullanımıyla beraber ayak tabanı kısmından gerilen bu fasya domino taşı etkisiyle alın bölgesine kadar etkilenebilir ve baş ağrısına sebep olabilir.

 

Geleneksel tıbba göre de; ayak tabanında çoğu organın noktaları bulunmaktadır ve ayak tabanındaki bu organ noktalarına uygulanan basınç ile bu problemlere şifa bulunmaktadır. Bu yöntem refleksoloji olarak adlandırılmaktadır ve dünyada binlerce yıldır kullanılan bir yöntmedir.

 

Bunların ışığında ayak tabanının önemi daha ciddi bir şekilde açığa çıkmaktadır. Merkezimizin Ayak Bakım Birimi’nde, “Pedowell Ayak Analiz İstasyonu” ile yürüyüş ve ayak analizi yapılmaktadır. Kişi yaklaşık 3 metrelik bir platformda yürümekte ve bu yürüyüş bir bilgisayar aracılığıyla sisteme aktarılmakta sonucunda da yürüyüş bozuklukları ve ayak tabanındaki bozukluklar açığa çıkmaktadır. Bu bilgilerin ışığında da bu veriler ile kişinin ayak tabanına uygun üç boyutlu tabanlıklar yapılmaktadır.

 

Yapılan tabanlıklar kişinin birçok ayakkabısına uygun standart bir tabanlık olarak yapılabildiği gibi ayakkabıya özel tabanlıklar şeklinde de yapılabilir. Bununla beraber kişideki yürüyüş ve ayak bozuklukları giderilmeye çalışılır.

 

Fizyomaster, kişiye özel ortopedik tabanlık yaparak, kişileri ayakları ile ilgili yaşadıkları sorunlardan kurtarıp ayakkabıları içinde rahat olabilmelerine yardım etmektedir.  Eskişehir ortopedik tabanlık üretimi yaparken, kişileri Pedowell ayak analiz istasyonunda öncelikle detaylı bir şekilde inceliyoruz. 3 metrelik bir platform olan ayak analiz istasyonunda  yürüyen hastanın ayakları dikkatle incelenir.

Yürüyüşünde ayak yapısından kaynaklanan tüm sorunlar analiz edilerek çökmeler veya çıkıntılar hatasız bir şekilde belirlenir.  Eskişehir’de kişiye özel tabanlık üretiminde sayılı noktalardan biri olan merkezimiz, ayaklarda görülen sorunların çözümünü desteklemektedir.

Kişiye özel ortopedik taban kullanımı ile ayakkabı numaranızı büyütmeden kullanım ihtiyaçlarınızın karşılayabilirsiniz.  Ayaklarınızın doğal hareketini destekleyen ortopedik tabanlıklar, doğru duruşu kolaylaştırmaktadır. Kısa sürede net bir şekilde yapılan ayak analizi ve analiz sonucunda hazırlana kişiye özel tabanlık ile ayak sağlığınızı korumak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Görseller